ArteVita – Pszichohétköznapok

Hazudós tizenévesek

Szülőként gyakran érezhetjük azt, hogy kamaszgyerekeink nem a teljes igazságot kötik az orrunkra. Dr. Nancy Darling és dr. Linda Caldwell arra volt kíváncsi, hogy a kamaszkorú gyerekek mennyit hazudnak és hallgatnak el a privát életük részleteit illetően. A kutatóknak az volt a célja, hogy első körben olyan középiskolásokat vonjanak be a felmérésbe, akik menő arcnak számítanak. Elképzelésük beigazolódott, mert a népszerű tanulókat követték a többiek és rövid idő múlva a kutatók rendelkezésre állt egy nagy elemszámú reprezentatív minta. A diákokat fiatal egyetemisták kérdezték arról, hogy melyek azok a témák, mellyel kapcsolatban rendszerint megtévesztik a szüleiket. A beszélgetések során 36 potenciális témából egy átlagos tizenéves 12-ben nem őszinte a szüleivel. Többek között hazudtak a zsebpénz elköltésével kapcsolatban és arról, hogy járnak-e valakivel, milyen ruhát viselnek házon kívül, mennyi drogot vagy alkoholt fogyasztanak és szoktak-e olyan srácokkal lógni, akiktől a szülők eltiltották őket. Még az otthoni történésekkel kapcsolatos témákban is hazudtak a szüleiknek, például arról, hogy kész-e a leckéjük vagy arról, hogy milyen zenéket hallgatnak. A kutatási eredmények szerint nem meglepő módon az alkohol, drogok és szex az a három dolog, melyet a leginkább rejtegettek a szülők elől. Párkapcsolataikat érintően nem csupán a szex miatt rejtőzködtek, hanem mert nem akarták, hogy a szülők folyamatosan vizslassák őket és érdeklődjenek az érzelmeik felől. A kamaszokkal végzett kutatás szerint a tizenévesek nem azért hazudtak elsődlegesen, hogy elkerüljék a bajt. Leginkább meg akarták óvni a szüleikkel fennálló kapcsolatukat, nem akartak csalódást okozni. A felmérések szerint ritka volt az a kamasz, aki teljes mértékben őszinte lett volna a szüleivel, a vizsgálati alanyok 96%-a számolt be arról, hogy rendszeresen lódít és ez az arány az éltanulók esetében sem volt más.
A kutatók a szülők attitűdjére is kíváncsiak voltak, melyből az derült ki, hogy a legtöbb szülő úgy véli azzal lehet a kamaszok bizalmát elnyerni, ha engedékenyebben és kevésbé szabályozó módon nevelik őket. Ez azonban nem járt együtt az odafigyeléssel és megértő szülői jelenléttel, a “laza” szülők nem tudtak többet a gyerekeikről. Darling szerint azonban a legvadabb dolgokat elkövető gyerekek általában éppen azok, akiknek a szülei semmilyen szabályt vagy elvárást nem fogalmaztak meg. Ezt a szabálynélküliséget a gyerekek többnyire úgy élték meg, hogy a szüleiket nem is érdekelte az, hogy velük és bennük mi zajlik. Azok a szülők viszont, akik sok szabályt állítottak fel, a legritkábban voltak képesek azok betartására.

Az életükre vonatkozó információk visszatartásával a kamaszok kihasítanak egy olyan területet és identitást, mely csak az övék és kívül esik a felnőtt tekintélyszemélyek hatókörén. Ebben az elkerített és titkos térben készülnek fel a felnőttkorukra, kipróbálva mindazt, amitől szüleik igyekeznek őket távol tartani.

Dr. Nancy Darling, Dr. Linda Caldwell: A kamaszkori lázadás tudománya

Kapcsolati problémák esetén egyéni és szülői konzultáció, pár és családterápia Budapesten és Szentendrén!

Érdeklődni: Kramarics Rita / 06 30 861 2912 / ArteVita.hu

www.artevita.hu – életvezetési tanácsadó

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!