ArteVita – Pszichohétköznapok

Elmagányosodás a párkapcsolatokban

Párokkal és családokkal dolgozom. Lenyűgöz, ahogyan a folyamat során kibomlik egy kapcsolat és láttatni engedi belső dinamikáit és törvényszerűségeit. A konzultációs üléseken nincs két egyforma pár vagy egyforma eset. Almási Kitti egyik előadása ihlette a mai posztot, amelyben a párkapcsolati magányról beszélt. Képzeljünk el egy szituációt. Egy társaságban az egyik férfi megkérdezi barátja véleményét egy közös… Tovább »

Marlene Dietrich mint nő, anya és feleség

Szinte egyidős a XX. századdal, személye sokrétű és legalább annyira ellentmondásos, mint a század, melyben élt. Szülei poroszos, szigorú neveltetésben részesítették. Rajongott az apjáért, így nagy csapás érte, mikor a férfi elesett az I. világháborúban és szinte pénz nélkül hagyta a családot. Az édesanyja hamarosan újra férjhez ment egy katonatiszthez, ezzel anyagi helyzetük kissé stabilizálódott. Azonban… Tovább »

Az irányítás és a döntés fontossága

Az irányítás és döntés lehetősége komoly ösztönzőerő, az ettől való megfosztottság pedig jelentős stresszforrás. Nemrégiben egy hazai vadasparkban jártam és arra lettem figyelmes, hogy a farkasok és a szikaszarvasok területei nagyon közel vannak egymáshoz. Olyannyira, hogy nem csak a szaglásukkal érzékelik, de látják is egymást.    Gondoskodnak ezekről az állatokról, az élelmük bőséges…, de a… Tovább »

Hogy van jelen életünkben a tanult tehetetlenség?

A kifejezés Martin Seligman nevéhez kötődik, aki munkája során többek között azt vizsgálta, hogy mi okozza az  egyes emberek viselkedésében megjelenő kiszolgáltatottság érzést és az ezzel járó cselekvésképtelenséget. Sokan a lehetséges nehézségek és az esetleges kudarcok miatt meg sem próbálnak kilépni helyzetükből és életüket csöndes elkeseredettségben élik le. Seligman kutyákkal végzett kísérletsorozatának lényege az, hogy az… Tovább »

Nem kívánt gyermekek

A gyermekvállalás körülményei és mögöttes motivációi sokféle képet mutatnak, a helyzet ritkán vegytiszta. A gyermek iránti vágy lehet egy roppant erős belső igény, mely felülír minden racionális megfontolást. Felülírja a bizonytalan anyagi helyzetet, rendezetlen párkapcsolati állapotokat és időnként azt is vállalják az anyák, hogy születő gyermekeiket egyedül nevelik fel apa és támogató családi közeg nélkül…. Tovább »

Születési sorrend – Meglepő részletek!

Nincs két olyan testvér, aki ugyanabban a családban nőne fel! Ahány gyerek, annyiféle megélés és viszonyulás, megannyi különféle tapasztalat és átélés. Pontosan ez az egyik magyarázata annak (a különböző veleszületett jellemzőkön túl), hogy egyazon családban felnőtt testvérek egészen más életutat és sorsot járnak be. Számos kutatás igazolta (és legalább ugyanannyi meg is cáfolta) a születési… Tovább »

Konfliktuskerülés! Átok vagy áldás?

A párkapcsolati apokalipszis négy lovasa John Gottman terapeuta szerint a másik fél kritizálása és megvetése, a védekezés és az időhúzás. Ezek közül Gottman a problémák megoldásának eltolását, halogatását tartja a legsúlyosabbnak. Gyakran nem a vitákkal és konfliktusokkal van a baj, hanem azzal a móddal, ahogy azokat rendezzük, vagy éppen nem rendezzük. Biztosan ismerős a helyzet,… Tovább »

Az alvás és a teljesítmény kapcsolata

Felnőttként a pihentető és kellő mennyiségű alvás gyakran már csak vágyálom. A stressz és a nyomás, gyakran pedig a korán kelő kisgyermekeink miatt nem tudunk eleget aludni. A pihentető és kellő mennyiségű alvás felnőttként is fontos, de kis- és kamaszgyermekeink esetében életbevágó!Az alvásnak teljesítményünkre gyakorolt hatásaival foglalkozó kutatások érdekes és fontos eredményre vezettek. A kutatók (… Tovább »

Hazudós tizenévesek

Szülőként gyakran érezhetjük azt, hogy kamaszgyerekeink nem a teljes igazságot kötik az orrunkra. Dr. Nancy Darling és dr. Linda Caldwell arra volt kíváncsi, hogy a kamaszkorú gyerekek mennyit hazudnak és hallgatnak el a privát életük részleteit illetően. A kutatóknak az volt a célja, hogy első körben olyan középiskolásokat vonjanak be a felmérésbe, akik menő arcnak… Tovább »

Kamaszkori önbecsülés és az iskolai zaklatás

Szülőként talán az egyik legfélelmetesebb élményünk mikor ráébredünk arra, hogy gyermekünk már nem egy előttünk heverő nyitott könyv. Életének vannak olyan eseményei, melyre már nem látunk rá és ami még rosszabb, hogy meg sem osztja azokat velünk. Legyenek ezek akár boldog pillanatok vagy fájdalmas élmények. A jól ismert “Mi volt ma a suliban” kérdésre érkezik az… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!