ArteVita – Pszichohétköznapok

A szülők “énideje” – Íme néhány praktika!

Nagy sikere volt a francia nők gyermeknevelési szokásairól szóló írásnak, így most jöjjön néhány további praktika a könyvből.A francia szülők életét ugyanúgy fenekestül felforgatja gyermekeik érkezése, mint mindenki másét. Ez az időszak – normatív krízisként – nagyon megviseli a korábban jól működő felnőtt kapcsolatokat. Jól mutatják a statisztikák ezen időszak nehézségét, ugyanis a legtöbb (külön)válás… Tovább »

A szerelmes nő és az Ames–szoba!

Vizuális érzékelésünk nem sziklaszilárd, erre tökéletesen rávilágít az Ames-szoba. Ez nem más, mint egy mesterségesen kialakított ferde falú építmény, ferde ablakokkal és ferde berendezési tárgyakkal. A szobát úgy tervezték meg, hogy torzítsa a vizuális észlelésünket. Bizonyos szögből ugyanis az Ames-szobában elhelyezkedő embereket hol óriásinak, hol pedig apró termetűnek látjuk, nem érzékelve a szoba ferdeségét. A… Tovább »

Placebohatás – A drágább placebo hatékonyabban gyógyít!

A placebohatás az egyik legtalányosabb hatásmechanizmus. A gyógyszerek tesztelésekor minden esetben végeznek placebovizsgálatokat. A placebo külső jegyeit tekintve ugyanúgy néz ki, mint egy gyógyszer és a beteg gyakran pontosan úgy (vagy megközelítőleg úgy) gyógyul tőle, mint a valódi hatóanyagtartalmú szertől. A vizsgálat során azok, akik a placebót kapják az úgynevezett kontroll csoportba tartoznak. A gyógyszer… Tovább »

Vajon létezik szép válás?

A család egységének megtörése minden családtagra egyaránt komoly terhet ró, mindenki megszenvedi a magáét. Különösen a gyerekeket féltjük a családi átrendeződés okozta veszteségektől és a mozaikcsaládok légörvényeitől. Válni sokféleképpen lehet, legkevésbé békésen és bölcsen, a szülői együttműködést fenntartva tudunk.Constance Ahrons a Wisconsin egyetemen végzett kutatás során közel 100 család életét kísérte végig öt éven keresztül… Tovább »

Mikor vagyunk nagyobb biztonságban? – A társas gátlás és a segítségnyújtás kapcsolata!

A tömeg vajon biztonságot nyújt, ha bajba kerülünk? Lesz–e akárcsak egyvalaki is, aki a segítségünkre siet? Nos, nem valószínű. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy az ember nagyobb eséllyel kap segítséget akkor, ha csak 1-2 embertársától várhatja azt.Az 1960-as évek végén a szociálpszichológusok figyelme az emberi viselkedés egy nagyon különös aspektusára terelődött, miután 1964-ben egy… Tovább »

A szülői minta fontossága!

Elégedettek lennék, ha a gyerekeink pontosan ugyanolyanná válnának, mint mi magunk? Őszintén szólva ez meglehetősen komoly kérdés.A szülői minták lényeges hatást gyakorolnak a gyermekeinkre. Nem az számít, hogy szülőként miről beszélünk. Sokkal lényegesebb, hogy a cselekedeteink és a szavaink valójában megfeleltethetőek-e egymásnak? Összhangban áll-e a kettő? Árgus szemekkel figyelnek bennünket a kicsik és villanó szemekkel… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!