ArteVita – Pszichohétköznapok

A születési sorrend hatása a személyiségfejlődésre

A legtöbben azt gondoljuk, hogy a születési sorrend meghatározó módon hat személyiségünk alakulására. 
Az elsőszülöttekre jellemző a tökéletességre való törekvés és a konformizmus. Petter Kristensen és Tor Bjerkedal norvég kutatók 250 ezres mintán végzett vizsgálat eredményeképpen azt kapták, hogy az elsőszülöttek intelligenciája csekély mértékben ugyan, de magasabb, mint a második gyermeké (Kristensen & Bjerkedal, 2007).

Az elsőszülöttek jellemzően felelősségteljesebbek, meg akarnak felelni a szülői elvárásoknak. Felnőttként a becsvágy és az elismerés vágya hajtja őket. A középsőkként születettek fejlett diplomáciai és szociális érzékkel rendelkeznek, akár béketeremtőknek is hívhatjuk őket. Rugalmasak és együttműködőek, kiválóak a társas kompetenciáik. Könnyen barátkoznak és képesek szót érteni bárkivel. A sorban a legifjabbak nem tisztelik a hagyományokat és igen kockázatvállalók. Rendszerint a családban ők élvezik a legnagyobb szabadságot és figyelmet, gyakran válnak mókamesterré vagy botrányhőssé. A megfigyeléseket ellenőrző kutatások az összefüggések tekintetében azonban ellentmondásos eredményre jutottak. Cecile Ernst és Jules Angst közel 1000, a születési sorrend és a személyiség viszonyával foglalkozó tanulmányt vetettek össze, és arra a megállapításra jutottak, hogy a sorrendiség nagymértékben független a személyiségtől (Ernst & Angst, 1993).
Jefferson és mtsai kutatásukban a BIG FIVE (nagy ötök) néven ismert személyiségdimenziókat vetették össze a születési sorrenddel. A BIG FIVE olyan személyiségjellemzőket takar, melyeket az összes komolyabb személyiségteszttel ki lehet mutatni, ezek pedig a következők: lelkiismeretesség, barátságosság, neuroticizmus, nyitottság az új tapasztalatokra, extraverzió.

A kutatóknak nem sikerült összefüggést találniuk a BIG FIVE és a sorrendiség vonatkozásában akkor, amikor az alanyok önmagukat jellemezték az előbbiek fényében. Viszont mérsékelt összefüggést mutattak a vizsgált együtthatók, mikor a barátokat, ismerősöket és családtagokat kérdezték. A kívülállók megítélése szerint a születési sorrend kapcsolatban áll a nyitottsággal, barátságossággal és extraverzióval, ugyanis a később születetteket társaságkedvelőbbnek, leleményesebbnek és bizalomtelibbnek írta le a környezetük, mint az elsőszülötteket (Jefferson, Herbst & McCrae, 1998).

A vizsgálati eredmények ellentmondásossága arra int, hogy a születési sorrendből nem vonhatók le sziklaszilárd következtetések az egyén személyiségjegyeire és működésére vonatkozóan. Valójában mindkét tábor fel tud sorakoztatni olyan kutatási eredményeket, melyek segítségével pro és kontra magyarázható az adott hipotézis. A családban elfoglalt helyünk, családtagjaink és környezetünk viszonyulása, a családi rendszerben ránk ható erők és ellenerők biztosan meghatározóak. Ezek mértéke és erőssége, valamint befolyásuk lenyomata a személysiégünk érzékeny szövetén az, ami igazán érdekes kérdés. 

www.artevita.hu – életvezetési tanácsadás

Vedd igénybe a 2×45 perces ingyenes konzultációs lehetőséget, hogy problémáidra más szemszögből nézhess!  Kérj időpontot e-mailben! 

 

www.artevita.hu – életvezetési tanácsadó

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!