ArteVita – Pszichohétköznapok

C.G. Jung titokzatos könyvei

Jung szellemisége már az első olvasmányélményeim alkalmával mély benyomást gyakorolt rám. Ugyan nem voltam képes kritika nélkül viszonyulni életéhez, módszereihez és gondolataihoz, de mégis valami elemi kapcsolódás köt a jungi gondolatisághoz. Éveken keresztül reménykedtem abban, hogy az általa írott Fekete és a Vörös könyv kiadásra kerül, mígnem 2009-ben Sonu Shamdasani közreműködése révén az örökösök engedélyezték a Vörös könyv kiadását. Minden képzeletemet felülmúlta. Csodás kalligráfiával készült mű, mely egy régi kódex benyomását kelti. A 404 oldalnyi kézirat 53 teljes oldalas illusztrációt tartalmaz, melyek közül némelyik egészen elementáris erejű festmény.

A könyvet Jung 1913-ban kezdte el írni, mesterével Freuddal való szakítását követően. Kettejük kapcsolata a pszichotörténet leggyakrabban vitatott és leginkább misztifikált mester-tanítvány/apa-fiú viszonya. Jung közel 3 éven át írta ezt a művet változó intenzitással, melyet aztán egészen 1930-ig formált és illusztrált. A Vörös könyv elkészülte alatt szinte minden kapcsolatát elveszítette a barátaival, kollégáival, tisztségeiről lemondott. Az önanalízis közel 3 éve alatt kizárólag magánpraxisát tartotta meg, saját bevallása szerint a pácienseivel való törődés és terápiás munka mentette meg őt a megtébolyodástól. A Vörös könyv a tudattalanba való mélymerülés, Jung önelemzésének és identitásválságának naplója.

Ahogy nézed a festményeket, melyekt Jung saját kezülég készített néhol ijesztő, félelmetes és felemelően csodás alakzatokkal, szimbólumokkal találod magad szembe.
Jung élete derekán járt, tulajdonképpen komplex életközépi válságot élt meg ekkor, mely terminus az ő nevéhez fűződik.
Dante sorai Babits fordításában tökéletesen érzékeltetik ezt az érzelmi és mentális állapotot: “Az emberélet útjának felén egy nagy sötétlő erdőbe jutottam, mivel az igaz útat nem lelém. Ó, szörnyü elbeszélni mi van ottan, s milyen e sűrü, kúsza, vad vadon: már rágondolva reszketek legottan. A halál sem sokkal rosszabb, tudom. De hogy megértsd a Jót, mit ott találtam, hallanod kell, mit láttam az uton.” (Isteni színjáték, Inferno I. 1-6.) Dante a művet 35 éves korában írta, mely a Biblia szerint az emberi élet fele.

Az életközépi válságban egyre hansúlyosabbá válik a befelé fordulás, az élet értelmének sürgető megértése és az egyéni missziónk megtalálása. Ez a folyamat sosem könnyű, mert ekkor mérlegre helyezzük eddigi életünk eredményeit, hibáit, személyes kapcsolatainkat és számba kell venni a még előttünk álló lehetőségeket. Gyakran ebben a lelki, pszichés állapotban döbbenünk rá sokan, hogy tévúton járunk és az előttünk álló idő már véges, lehetőségek szűkösek. Tanácsos ebben a kritikus időszakban szakember támogatását kérni, hogy elkerülhetőek legyenek az át nem gondolt és hirtelen döntésből fakadó házasságtörések, munkahelyi zűrzavarok és elébe menjünk a depressziónak.

A bejárt út Jung számára identitásának kikristályosodását eredményezte, melynek révén ismét rátalált saját erejére és hangjára. Az önmagunkkal való szembenézés megkerülhetetlen, ezek a válságok értünk vannak, még akkor is, ha jótékony hatásukat leginkább csak jóval később, visszatekintve értjük meg. Ha az ember élete másodk felében még mindig a régi sémák és meghaladott életprogramok alapján működik, akkor egyre nehezebb helyzetbe kerülhet és végül egy ponton arra juthat, hogy az életének semmi értelme nincs.

Jung személyes naplóját a Fekete könyvet a mai napig nem adták ki. Az örökösök vagy a hagyaték kezelésével megbízottak sok esetben mérlegre teszik azt, hogy az elzárt mű hozzá tud-e tenni az adott személy életművéhez. Óvakodnak attól, hogy más fénytörésben mutassák meg a tudóst, költőt vagy írót. Remélem egy napon ismét elég bátor lesz valaki, és kezünkbe vehetünk az újabb kultúrtörténeti gyöngyszemet.

www.artevita.hu – életvezetési tanácsadó

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!