A nagy érdeklődésre való tekintettel a televíziós csatornákon egymást érik a nyomozós, profilozós filmek. A fő kérdés az, hogy a bűnügyi profilkészítés a véletlen találgatásnál nagyobb hatékonysággal képes-e előre jelezni az elkövető karakterét, jellemvonásait?
A legtöbb vizsgálatban sajnos a szakképzett profilkészítőknek nem sikerült jobban teljesíteniük, mint a képzetlen kontrollszemélyeknek (Homant & Kennedy, 1998). A profi szakemberek nem teljesítettek jobban a bűnözők fizikai jellemzőinek (köztük a kor, nem, rassz), gondolkodási folyamatainak, személyes szokásainak és iskolázottsági szintjének meghatározásában (Snook et al., 2008).
A profilozók rendszerint az alapráta információkra támaszkodnak, amelyek meghatározzák, hogy milyen vonásokkal/jellemzőkkel rendelkeznek a különféle bűntettek elkövetői. Ilyen alapráta információ például, hogy a sorozatgyilkosok 90%-a férfi és 75%-uk fehér (Fox & Levin, 2001). Ezekből az alapráta információkból kis gyakorlattal bárki – képzetlenül is – leszűrheti az alapkövetkeztetéseket.
Mégis minek köszönhető a bűnügyi profilozás népszerűsége, ha a módszer tudományos szempontból gyenge lábakon áll? Ennek több lehetséges magyarázata van, először is a profilozók tévedéseiről nem szólnak a médiabeszámolók. Másodszor a “szakértelem heurisztikája” szintén szerepet játszhat. Ez azt jelenti, hogy hajlamosabbak vagyunk jobban megbízni azokban az emberekben, akik magukat szakemberként definiálják. Vizsgálatok szerint a rendőrök pontosabbnak ítélik azokat a bűnözői profilokat, melyekről úgy tudják, hogy képzett és profi szakemberek készítették őket (Kocsis & Hayes, 2004).
Valljuk be őszintén, kedveljük a különleges és kifinomult tudással rendelkező embereket, akiket szinte mágikus képességekkel ruházunk fel. És persze nem szeretjük, ha illúzióinkból kiforgatnak bennünket. De egy pillanatra kanyarodjunk vissza a heurisztikához, amely egyfajta mentális megoldási módszer. Ez a metódus az egyértelmű algoritmusok helyett a próbálkozások és a korábban megszerzett tapasztalatok felhasználásával operál. Tehát egy jó profilozó az alapráta információkból indul ki, de aztán ezeket meghaladva egy bonyolult és összefüggéseiben komplex mentális módszert alkalmazva – mely nem nélkülözi az intuíciót – , bizony eljuthat egészen pontos következtetésekig.
www.artevita.hu – életvezetési tanácsadó
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: